Bardzo ważne jest uważne obserwowanie zachowania swojego dziecka. Jeśli rodzice/opiekunowie wykryją jakieś nieprawidłowości, niewłaściwe reakcje z jego strony, czy objawy, zalecana jest konsultacja z psychologiem dziecięcym. Spotkanie z psychologiem nie powinno być traktowane, jako temat tabu. Psycholog jest nieodzownym członkiem skutecznego leczenia zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży.
Psychologia dziecięca to szczególna dziedzina psychologii, która wymaga uważnego, indywidualnego i kompleksowego podejścia do pacjenta.
Powodem zgłoszenia się do niego mogą być różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne, psychiczne, czy społeczne. Psycholog dziecięcy konsultuje m.in., takie zaburzenia, jak:
- lęki,
- smutek dziecka,
- nadruchliwość,
- agresja,
- problemy wychowawcze,
- niepowodzenia szkolne,
- frustracja,
- zaburzenia odżywiania.
Psycholog prowadzi terapię dzieci i młodzieży, dotyczącą zmiany mechanizmów psychologicznych, nawyków, sposobów reagowania oraz innych aspektów psychologicznych. Rozmowa z psychologiem dziecięcym pomaga znacznie lepiej zrozumieć sytuację dziecka, uspokoić obawy rodziców oraz w razie potrzeby wdrożyć odpowiednią psychoterapię. Konsultacja psychologiczna pozwala także rodzicom lepiej przygotować siebie i dziecko na zmianę oraz dostrzec ewentualne sygnały tego, że dziecko nie radzi sobie z danymi emocjami.